مشورت با پلیس بین الملل

مشورت با پلیس بین المللی

مشورت با پلیس بین الملل

اینترپل یا پلیس بین الملل را اکثر شما عزیزان در رسانه ها و بسیاری از سریال ها و فیلم های داخلی و خارجی شنیده و یا دیده اید یا ممکن است خواسته یا ناخواسته سر از اینترپل در بیاورید و از این طریق با این پلیس آشنا شده باشید. در این مقاله قصد داریم شما را با این سازمان بین المللی و مشاوره با پلیس بین الملل ناجا که نقش بسیار تاثیرگذاری در برقرار کردن امنیت عمومی دارد آَشنا کنیم.

هم زمان با گسترش و تحول جامعه؛ پدیده جرم هم متعاقب آن دچار تحول شده است. حرفه ای شدن مجرمان و بین المللی شدن جرم و پدیده جرایم سازمان یافته در سطح بین المللی سبب شده تا در راستای مهار و کنترل این جرایم، سازمان اینترپل تاسیس گردد.

اینترپل یا پلیس بین الملل چیست؟

اینترپل نام کوتاه سازمان پلیس بین الملل جنایی (International Criminal Police Organization) سازمانی بین المللی و مستقل است که به منظور برقراری امنیت عمومی، مبارزه با مجرمان و کنترل و مهار جرایم بین المللی کشورهای عضو تاسیس شده است.

این سازمان در سال ۱۹۲۳ در وین اتریش ایجاد شد. سازمان پلیس بین المللی جنایی یا اینترپل پس از سازمان ملل متحد، بزرگترین سازمان بین المللی است و طبق آخرین منابع تاکنون ۱۹۴ کشور عضو این سازمان هستند که کشور عزیزمان ایران یکی از این کشورهاست.

مشورت با پلیس بین الملل
مشورت با پلیس بین الملل

اینترپل چه اهدافی را دنبال می کند؟

اهداف و تمرکز اصلی اینترپل بر امنیت عمومی، پول شویی، جرایم سایبری، تروریسم، قاچاق اسلحه و مواد مخدر و استرداد مجرمین است لکن وظایف مهم دیگری نیز بر عهده پلیس بین الملل جنایی می باشد که به اختصار آن را بیان می کنیم:

 • تعقیب بین المللی
 • انجام تمامی امور پلیسی در سطح بین المللی
 • کشف موارد جعلی مدارک هویت نظیر گذرنامه و روادید
 • شناسایی گمشدگان و اجساد کشف شده
 • شناسایی و ردیابی افراد مورد درخواست
 • پیشگیری از سرقت و کشف آن نظیر اتومبیل و بانک و آثار هنری
 • کشف جعل اسکناس
 • استرداد مجرمین
 • مبارزه با مواد مخدر در تمامی زمینه ها (نظیر کشت، تولید،قاچاق و…)

وضعیت آبی- سبز- زرد- مشکی- قرمز

اعلامیه های بین المللی اینترپل، نامه هایی هستند که دفاتر مرکزی کشورهای عضو آن را تهیه و به دبیرخانه مرکزی پلیس بین الملل ارسال می کنند. این بخش نامه ها شامل اطلاعات جامع مجرمین بین المللی نظیر مشخصات هویتی، شگردهای کار، عکس و آثار انگشتان و… است. دبیرخانه مرکزی این نامه ها را به دفاتر اینترپل کشورهای عضو فرستاده تا ورود و خروج مجرمان کنترل شود و در صورت شناسایی اقدامات لازم انجام شود.

این اعلان ها با توجه به موضوع و میزان حساسیت متفاوت است مهم ترین آن ها عبارتند از:

اعلان آبی:

این اعلان زمانی صادر می شود که فرد تحت نظر پلیس است و پلیس کشور مربوطه قصد دارد اطلاعات بیشتری از فرد کسب کند تا بتواند ارزیابی کاملی در این خصوص به عمل آورده تا از وقوع جرم پیشگیری کند.

اعلان سبز:

این اعلان جنبه پیشگیرانه داشته و برای اشخاصی است که قبلا مرتکب جرم شده و محکومیت خود را سپری کرده و احتمال ارتکاب مجدد برایشان امکان پذیر است. این اعلان برای کشور های عضو جنبه هشداری دارد و اطلاعات لازم در رابطه با شخص ، نوع ارتکاب جرم و شگرد کار را بیان می کند تا از وقوع جرم دیگری جلوگیری شود.

اعلان زرد:

در اینترپل جهت گمشدگان اعلان زرد صادر می شود. افرادی که در کشور خود مفقود می شوند و هیچ گونه اثری از آن ها یافت نمی شود، اینتر پل جهت کمک به خانواده های گمشدگان مشخصات و عکس مفقودان را به دبیر خانه مرکزی ارسال کرده و پس از آن مرجع اخیر اطلاعات را برای سایر کشور های عضو می فرستد.

اعلان مشکی:

این اعلان برای اجساد گمشده در نظر گرفته شده که پلیس کشوری که جسد در آنجا یافت شده از طریق پلیس بین الملل خود درخواست می کند از طریق دبیرخانه مرکزی اقدامات لازم جهت آرشیو اطلاعات و ارسال آنها به کشور ها جهت شناسایی انجام شود.

وضعیت قرمز در اینترپل:

وضعیت قرمز ویژه افراد تحت تعقیب یا محکومین قطعی در اینترپل است. در اعلان قرمز بیان می‌شود که اداره اینترپل کشوری که مجرم را دستگیر کرده، باید بلافاصله به اداره اینترپل کشور درخواست‌کننده و دبیرخانه مرکزی اطلاع دهد و امور مربوطه به استراد مجرم را انجام دهد.

نقش اینترپل در ایران

کشور سرافرازمان ایران در سال ۱۳۰۱ به عضویت اینترپل درآمد و در این راستا دفتر اینترپل ایران، در تهران تاسیس شد. اینترپل ایران در شهرستان های کشور شعبه ای ندارد لکن مامور ویژه اینترپل در ادارات آگاهی شهرستان ها فعالیت می نماید.

پلیس بین الملل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا معاونت بین الملل ناجا، روابط بین الملل و ارتباط با اینترپل را انجام می دهد. از مسئولیت های مهم دفتر پلیس بین الملل ایران استرداد مجرمین و مبارزه با مواد مخدر را می توان نام برد.

مشورت با پلیس بین الملل
مشورت با پلیس بین الملل

فعالیت های اینترپل در ایران

 • رسیدگی و پیگیری جرایم به وقوع پیوسته که به نحوی با منافع یا ایرانیان مرتبط باشد.
 • اعلام عناوین و جرایم خارجیان در ایران به کشور تقاضا کننده
 • مکاتبه و  تبادل اطلاعات امنیتی با دبیرخانه مرکزی سازمان اینترپل و کشورهای عضو در رابطه با امور انتظامی و پلیسی
 • تعامل با اینترپل دیگر کشورها در رابطه با مقابله با جرایم سازمان‌یافته جهانی
 • صدور گواهی عدم سوء پیشینه به زبان انگلیسی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • اعلام سوابق خارجیان، با توجه به درخواست مراجع قضایی و پلیسی از کشور آن‌ها
 • اقدام در رابطه با ردیابی و شناسایی گمشدگان ایرانی در خارج از کشور و خارجیان مفقود در داخل ایران
 • ایجاد هماهنگی‌های لازم برای شرکت نمایندگان ناجا درکنفرانس‌ها و سمینارهای بین‌المللی
 • ارتباط با مسئولین قضایی در خصوص بازگرداندن و تحویل خلاف‌کاران و مجرمان
 • انجام تحقیقات و مکاتبات و فراهم آوردن موجبات دستگیری و تحت تعقیب قراردادن مجرمان و افراد تحت تعقیب در خارج از کشور
 • بررسی و پیگیری جرایم ایرانیان در خارج از کشور
 • اعلام مشخصات آثار فرهنگی و هنری سرقت شده به سایر کشورها و اقدام در رابطه با ردیابی و کشف آثار هنری مسروقه

مشاوره با پلیس بین الملل

مأموران پلیس بین الملل ناجا، از مجرب‌ترین افراد متخصص در حوزه‌های پلیسی هستند که به زبان‌های خارجی اعم از عربی و انگلیسی مسلط هستند و همه روزه آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره به شهروندان بوده و با همکاری پلیس به صورت شبانه روزی مشکلات پیش آمده برای هر یک از شهروندان را بررسی و پیگیری می‌کنند.

مشورت با پلیس بین الملل
مشورت با پلیس بین الملل

نحوه شکایت از طریق اینترپل

برای شکایت از فردی که خارج از کشور است در ابتدا باید در مراجع قضایی اقدام به طرح شکایت یا دعوا کنیم و با توجه به اینکه فرد مقیم خارج از کشور مورد شکایت قرار گرفته است، مرجع قضایی صالح درخواست خود را جهت تعقیب متهم به اینترپل ایران ارسال می کند و پلیس بین الملل مستقر در ایران نیز در راستای دستور مرجع قضایی برای متهم یا مجرم اعلان قرمز صادر می کند.

ساختار و تشکیلات اینترپل

پلیس بین الملل ( اینترپل) از شش نهاد تشکیل شده است که عبارتند از :

۱- مجمع عمومی

عالی ترین نهاد این سازمان است و اجرای اساسنامه، تصویب برنامه ریزی های سالانه و ارائه راهکارهای مناسب جهت رسیدن به اهداف از وظایف این نهاد می باشد.

۲- کمیته اجرایی

این کمیته دارای ۱۸ عضو (رییس سازمان و دو معاون به همراه ۱۵ نفر عضو) است و حداقل سالی یکبار تشکیل جلسه می دهد. وظایف کمیته اجرایی اینترپل تهیه برنامه و دستور کار مجمع عمومی، و امور نظارتی بر دبیرخانه و بررسی بودجه و مخارج سازمان است.

۳- دبیرخانه سازمان

ریاست دبیرخانه سازمان پلیس بین الملل بر عهده دبیر کل سازمان بوده و این نهاد از تشکیلات دایمی این سازمان است. وظایف دبیر خانه سازمان، اعلام جرایم مهم بین المللی و آمار آن ها، ریشه یابی و تحقیقات در مورد جرایم و اجرای برنامه های مصوب مجمع عمومی و کمیته اجرایی است.

۴- دفتر ملی مرکزی

این نهاد در هر کشور عضو تاسیس می شود و با دبیر خانه و مراکز منطقه ای و همین طور با دفاتر ملی سایر کشورهای عضو در ارتباط است. وظیفه دفتر ملی مرکزی مکاتبه های نخستین برای جست و جوی متهم یا مجرم فراری، تعیین هویت و شناسایی و دستگیری و استرداد مجرمین به کشور محل وقوع جرم است.

۵- هسته مشاوران

این نهاد متشکل از اساتید و متخصصان در رشته های مختلف به منظور مشاوره و کمک به اینترپل جهت حل مسائل تخصصی و علمی ایجاد شده که این اساتید برای سه سال از سوی کمیته اجرایی انتخاب می شوند.

۶- کمیسیون بررسی پرونده های اینترپل

این کمیسیون آخرین نهاد مستقل از سازمان پلیس بین الملل است که سه وظیفه را بر عهده دارد:

۱- بررسی اطلاعات شخصی متهمین و مجرمین و مطابقت آن با قوانین و مقررات سازمان
۲- ارائه مشاوره به پلیس بین الملل در موارد عملیات، پروژه های سازمان
۳- رسیدگی و پردازش درخواست های در ارتباط با پرونده های موجود در اینترپل

پیام بگذارید