مشاوره ی تلفنی با پلیس آگاهی

مشاوره ی پلیس در رابطه با امنیت

مشاوره ی تلفنی با پلیس آگاهی

پلیس آگاهی ناجا ( Central Intelligence Department of Police ) یکی از یگان‌های نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که طبق قانون، به عنوان ضابط قوه قضاییه می‌باشد.

پلیس آگاهی ناجا ایران
IRI.C.I.D.Police.svgFlag of Criminal Intelligence Police of Islamic Republic of Iran.svg

نشان و پرچم پلیس آگاهی ناجا
فعال از ۱۳۷۰ تا کنون
کشور ایران ایران
وفاداری ایران ایران
گونه آگاهی
بخشی از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
مرکز فرماندهی تهران، ایران
سالگردها ۱۳ مهر
وبگاه
فرماندهان
فرمانده سرتیپ محمد قنبری
جانشین فرمانده سرتیپ دوم فرامرز به گذر

در سال ۱۳۷۰ با اجرای طرح ادغام نیروهای انتظامی، اداره کل آگاهی از زیرمجموعه‌های معاونت تحقیقات و کشف جرایم ناجا شد و مسئولیت رهبری، برنامه‌ریزی، نظارت و یاری رسانی در موارد مورد نیاز به نواحی را عهده‌دار گردید.

در سال ۱۳۸۰ به موجب تغییراتی که در ساختار معاونت به وجود آمد معاونت تحقیقات و کشف جرایم به معاونت آگاهی تغییر نام یافته و اداره کل آگاهی نیز به سه اداره کل مبارزه با جرایم جنایی و مبارزه با جرایم خاص و رایانه‌ای تبدیل شد و اداره کل مبارزه با قاچاق کالا هم با تغییر نام تحت عنوان اداره کل مبارزه با جرایم اقتصادی به این معاونت ملحق گردید.

پس از گذشت چندی بعد و انجام تغییر و تحولات صورت گرفته در سال ۱۳۸۵ معاونت آگاهی به پلیس آگاهی تغییر نام داده و رده‌های متعددی به عنوان زیر مجموعه‌های آن تشکیل گردید که بخشی به امور اداری، بعضی به پشتیبانی عملیات و برخی دیگر در راستای انجام امور مأموریتی–عملیاتی گام برمی‌دارند.

وظایف پلیس آگاهی ناجا

  • کشف جرایم، بازرسی و تحقیق، حفظ آثار و دلایل جرم، دستگیری متهمین و مجرمین و ممانعت از فرار و اختفاء آنها، انجام امور مربوط به تشخیص هویت و کشف علمی جرایم با انجام اقداماتی نظیر تهیه و اجرای طرح‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به کشف علمی جرایم
  • شناسایی و تعقیب مجرمین از طریق جمع‌آوری آثار و مدارک جرم و انجام آزمایشها بر روی آثار و مدارک به دست آمده
  • مطالعه و تحقیق دربارهٔ علل ارتکاب جرم
  • شناخت و کشف جرایم با به‌کارگیری مدارک به دست آمده، نظارت بر اجرای آنها
  • تجزیه و تحلیل جرایم و فعالیت‌های واحدهای آگاهی

پیام بگذارید